ашрам

Сатянандашрам Хелас

Сатянандашрам Хелас e основан през 1977 г. с поръката и благословията на шри свами Сатянанда. Оглавява се от свами Шивамурти, главен ачария и директор на Европейската академия по Сатянанда йога.

Разположен до градчето Пеания, близо до Атина, и наречен от свами Сатянанда „ашрам на истинското блаженство“, той е място, където хората работят задружно и живеят според ценностите на йога. Ашрамът е живописно заобиколен от маслинови горички, а зад голямата порта цари атмосфера на спокойствие и хармония. В обстановката прозира внимание към всеки детайл и всеки обитател – човек или представител на животинската общност. Красивите бугенвилии и жасминовите храсти прекрасно допълват пейзажа.

Ашрамът приветства и приютява хора от всякакво вероизповедание, раса, възраст или етническа принадлежност. Управлява се в духа на сева (безкористно служене) и карма йога (с ефективност, осъзнаване и без привързване към резултатите).

Ашрамът предлага разнообразни интегрални йогийски програми. Акцентът е върху ученето и преживяването на йога чрез прилагане на различните клонове на йога като практика в ежедневието.
Ашрамът е хранилище на позитивност и духовна енергия. Силен акцент в програмите представлява ашрамската култура и начин на живот. На висока почит се радва учението и практиката на шри свами Шивананда, наречено „18-те качества“ (the 18 -ities), които описват качествата в процеса на еволюция на духовния живот. Следва се и осемстъпковата йога на шри свами Шивананда като духовна дисциплина: „Служи, обичай, давай, пречиствай, прави добро, бъди добър, медитирай и осъзнавай“.

Преподаватели са резидентите на ашрама – учители с дългогодишен опит в преподаването на йога, както и самата свами Шивамурти.
Те са наши любими гости на многобройни съвместни семинари в България. Българската йога асоциация организира незабравими посещания и участия в програми и обучения в ашрама в Гърция.
За повече информация, моля, посетете Satyanandashram in Greece, Europe | Satyanandashram Hellas 

Какво е „ашрам“ и защо да го посетите?

По пътя си към йога ние посещаваме ашрами, за да бъдем близо до традицията, да учим, практикуваме и да преживяваме йога. 

Думата ashram произлиза от санкрит – коренът shram означава „да правиш усилие“, „да работиш усилено“, а представката „а“ означава „към“. 

С други думи, в ашрама ние усилено работим върху себе си в атмосфера на осъзнатост, подкрепени от ученията на традицията, уважавани учители и общност. Шри свами Сатянанда нарича ашрама място, където човек се труди усилено на физически ниво, за да преобразува енергията на ума по положителен начин. 

В ашрама се ръководим от висшите ценности на:

  • сева – безкористно служене
  • садхана – задълбочено практикуване
  • свадхяя – изследване на себе си
  • сатсанг – докосване до истината чрез беседите на гуру.

Всичко това ни води към преживяване на йога, обединени в сангха – единодействаща общност, водена и вдъхновявана от мисията на гуру.

В нашата традиция посещаваме следните ашрами:

  • „Ганга Даршан Вишва Йога Пийтх“ – в Мунгир, Бихар, Индия
  • „Рикхияпийтх“ – в Рикхия, Джаркханд, Индия
  • Сатянандашрам Хелас – в Пеания, Гърция

 

Българската йога асоциация организира редовно групови посещения до ашрамите в Мунгир, Рикхия и Гърция, където последователите на йога могат да „преживеят йога“ по автентичен начин. Могат да участват в различни обучения или специални програми според календара на учебната година, също – да се включат в живота на ашрама и неговите ежедневни дейности, като предлагат безкористно своя труд и умения, да участват в сатсанг и да се докоснат до дълбоката мъдрост чрез думите на нашите учители.

За да се информирате как и кога можете да се включите в група, моля, обърнете се за информация към нашия офис.

Много последователи на йога са превърнали посещенията си в ашрамите в Индия и Гърция в редовна практика и пътуват ежегодно, за да вкусят от извора на йога или за да получат посвещение.

Живот в ашрама

   „По традиция думата „ашрам“ не се отнася до духовно общество, въпреки че повечето хора вярват, че е тъкмо това… Ашрам означава да отидете на място, където можете да направите необходимите усилия за подобряване на качеството на своя характер, природа, личност и поведение. 

Където и да се намира, каквото и да представлява, всяко място, в което се опитвате да подобрите качеството на живота си, става ашрам.“

Свами Ниранджанананда Сарасвати

Динамика 

Ашрамите в традицията на Сатянанда йога са се утвърдили като места със свой ритъм и начин на живот. По думите на свами Сатянанда, в ашрама се учим да се справяме с различни ситуации, проблеми и хора, като едновременно с това се справяме със себе си. Възприемайки принципите на йога, тук човек се учи да живее свободно – с осъзнаване и без привързаност. 
Загърбвайки за известно време удобствата на модерния дигитален свят, чрез прилагане на принципите на сева и карма йога ние достигаме до ново разбиране за себе си и своя духовен път и растеж. 

Сева и карма йога са гръбнакът на всички дейности. По този начин, като работим за добруването на другите, ние трансформиране собствената си негативност, достигаме до състояние на хармония и баланс. 

Мауна

Наред с организираните обучения по йога и специални събития, в ашрамите ние практикуваме всекидневно мауна (мълчание, тишина за определен период) като лична садхана. Чрез тази обичайна практика се обръщаме навътре и ставаме по-съгласувани със себе си. 

Мауна, мълчанието, е древна практика, чиито ползи се признават и от съвременната невронаука. Нарастващ брой изследвания и публикации съобщават за многобройни положителни резултати. Мълчанието като осъзната практика води до намален стрес и тревожност, увеличен фокус, концентрация и творческа изява, по-добър сън, по-хармонични взаимодействия и много други ползи. 

Тази практика е и в основата на класическата медитация антар мауна (вътрешна тишина), при която ставаме безмълвен свидетел на собствените си мисли.  

Ежедневие

В ашрама ставаме преди изгрева и си лягаме скоро след залеза на слънцето. По този начин следваме природата и се синхронизираме с циркадните ритми. Това помага на тялото и ума да бъдат в оптимално състояние и води до усещане за мир и хармония със себе си и природата. 

Храната в ашрама е проста и сатвична. Сатвичната храна е лека за тялото, но осигурява предостатъчно енергия и жизненост. Има успокояващ ефект за ума. Винаги прясно приготвена и вкусна, храната ни се предлага като прасад. Приемаме я с благодарност и смирение.  

В ашрама носим свободни и удобни за работа и практикуване дрехи от естествени материи. Въздържаме се от прилепнали по тялото екипи, не на последно място заради климатичните условия и влажността. 

Като цяло основните нужди от сън и храна са съобразени и максимално близки до природния ритъм на деня и нощта и сезоните.  

Ползите от живота в ашрама 

Организацията, дисциплината, правилата и практиките в ашрама ни помагат да се освободим от ненужното – от наложени и самоналожени спъващи ограничения и вярвания, изваждат ни от непродуктивната рутина. Започват да ни променят още от първия ден. 

Животът в ашрама за по-кратък или по-дълъг период ни помага да постигнем усещане за удовлетвореност, баланс, хармония и мир. Дава ни увереност, че можем да продължим да работим за постигане на всички онези качества, които донасят повече смисъл, творчество и щастие в живота. 

За да напреднем по този път, учителите ни съветват да съчетаваме обичайната си ежедневна практика по йога с посещения на ашрам всеки път, когато ни се удаде такава възможност, поне веднъж на 1-2 години.