йога практика

Какво е ашрам?

По пътя си към йога ние посещаваме ашрами, за да бъдем близо до традицията, за да учим и практикуваме, и за да преживяваме йога. 

Думата ashram произлиза от санкрит – коренът shram означава „да правиш усилие“, „да работиш усилено“, а наставката а означава „към“. 

С други думи в ашрама ние усилено работим върху себе си в атмосфера на осъзнатост, подкрепени от ученията на традицията, уважаван учител и общност. Шри Свами Сатянанда нарича ашрама място, където човек се труди усилено на физически ниво, за да преобразува енергията на ума по положителен начин. 

Традиционно, думата „ашрам“ не се отнася до духовно общество, въпреки че повечето хора вярват, че е тъкмо това… Ашрам означава да отидеш на място, където можеш да направиш необходимите усилия за подобряване на качеството на своя характер, природа, личност и поведение. 

Където и да се намира, каквото да е, всяко място, където се опитваш да подобриш качеството на живот си, става ашрам. 

Свами Ниранджанананда Сарасвати

Ашрам: основни ценности 

В ашрама се ръководим от висшите ценности на:

  • сева – безкористно служене
  • садхана – задълбочено практикуване
  • свадхяя – изследване на себе си
  • сатсанг – докосване до истината чрез беседите на гуру

Всичко това ни води към преживяването на йога, обединени в сангха – единодействаща общност, водена и въдхновявана от мисията на гуру.

В нашата традиция ние посещаваме следните ашрами:

  • Ганга Даршан Вишва Йога Пийт – в Мунгир, Бихар, Индия
  • Рикхияпийт – в Рикхия, Джаркханд, Индия
  • Сатянандашрам Хелас – в Пеония, Гърция

Българска Йога Асоциация организира редовно групови посещения до ашрамите в Мунгир, Рикхия и Гърция, където последователите на йога могат да “преживеят йога” по автентичен начин. Могат да участват в различни обучения или специални програми според календара на учебната година, също – да се включат в живота на ашрама и неговите ежедневни дейности, като предлагат безкористно своя труд и умения, да участват в сатсанг и да се докоснат до дълбока мъдрост чрез думите на нашите учители. 

За да се информирате как и кога може да се включите в група, моля обърнете се за информация към офиса ни. 

Много последователи на йога са превърнали посещенията си в ашрамите в Индия и Гърция в редовна практика и пътуват ежегодно, за да вкусят от извора на йога или за да получат инициация. 

ашрам

Ганга Даршан Вишва Йогапийт

Ганга Даршан Вишва Йогапийт е основан от Шри Свами Сатянанда като място за действие (карма бхуми), като епицентър на йога за поколенията напред. Той се ръководи от Свами Ниранджанананда и е седалище на Бихарската школа по йога, Фондация за йогийски изследвания, Бихар йога бхарати – институт за задълбочено йогийско проучване в рамките на ашрама, както и на издателство с издадени над 1000 заглавия на книги и отпечатващо всяка година десетки нови книжни издания и хиляди статии и материали в периодичните си издания на английски език и хинди.
Изданията са налични свободно под формата на прасад на https://www.satyamyogaprasad.net.

Разположен на бреговете на виещата се в красив внушителен меандър Ганг,  в Ганга Даршан Вишва Йогапийт се разгръща необозримо мащабна дейност с последователност, енергичност и ясна визия за йога, като „култура на утрешния ден“.

На духовно търсещите той предлага:

  • йога за всеки 
  • йогийска общност за всеки 
  • здраве за всеки 
  • ашрам за всеки 

Прилаганата интегрална йогийска система включва практическа философия и холистичен начин на живот. Древните йогийски учения са формулирани на ясен и достъпен език, а практиките са адаптирани към съвременния начин на живот и обединяват всички нива на човешкия живот и опит. Целта е способностите на ума, сърцето и ръцете да бъдат изведени до творчески ново високо равнище.
Посетителите могат да вземат участие в наситената годишна програма като се включат в курс или специално събитие и се потопят в динамичния и многообразен живот в ашрама. Групи от деца и подрастващи младежи са постоянна част от функционирането на ашрама, a инициативите за духовна и материална подкрепа на местната общност са безбройни.
За повече информация, моля  посетете https://www.biharyoga.net

йога практика

Рикхияпийт

Рикхияпийт е друго йогийско средище от голяма величина в традицията на Сатянанда йога. То е основано също от Шри Свами Сатянанда като място за дълбоки йогийски практики (тапобхуми), съчетани с обхватна дейност в полза на обществото, чиято цел е ежедневното битово, здравно и просветно подпомагане на хората от този регион. Разположен е в близост до известния с храмовете си град Деогхар в Джаркханд, Индия.

На това място, след като напуска Мунгир, Шри Свами Сатянанда се посвещава на дълбоки, продължителни и трудни, непостижими за обикновения човек духовни практики, преди да постигне махасамадхи през 2009 г. Там се оформя неговата визия за широкообхватно духовно и материално подпомагане и подобряване на качеството на живот на местната бедна общност.

Оттогава ашрамът, ръководен от Свами Сатясангананда, се е утвърдил като жизнеспособен център, който привлича последователи на йога от целия свят и организира мащабни подпомагащи инициативи за местните хора. Всички дейности се организират под мотото, дефинирано от Шри Свами Шивананда „Служи, обичай, давай, пречиствай.”

Сева, безкористното служене, лежи в основата на всяко действие и е трансформиращата духовна сила, която стои зад преобразяването на трудния живот на хората в околността. Специален фокус представлява работата с подрастващите младежи и девойки, за които се организират различни образователни инициативи и програми с участието на международни учители-доброволци.

В Рикхияпийт се провеждат и периодични медицински лагери в полза на здравето на местните хора. В него редовно участие вземат български медицински специалисти и доброволци.

За духовно търсещите Рикхияпийт осъществява обучения, ритрийти, ягии и беседи по йога, тантра и философия. Там те могат да практикуват и сева като лична практика за пречистване и преобразяване. Рикхияпийт е и официалното седалище на Шивананда Мат и Шивананда Ашрам.

За повече информация посетете https://rikhiapeeth.in

Ако желаете да станете доброволец в някоя от инициативите на ашрама, моля обърнете се към офиса ни за информация.

ашрам

Сатянандашрам Хелас​

Сатянандашрам Хелас e основан през 1977 г. с мандата и благословията на Шри Свами Сатянанда. Оглавява се от Свами Шивамурти, главен ачария и директор на Европейска академия по Сатянанда йога.

Разположен до градчето Пеания, близо до Атина и наречен от свами Сатянанда „ашрам на истинското блаженство“, той е място където хората работят задружно и живеят според ценностите на йога. Мястото е живописно заобиколено от маслинови горички, а зад голямата порта на ашрама ще ви очарова атмосфера на спокойствие и хармония. В обстановката прозира внимание към всеки детайл и всеки обитател – човек или представител на животнинската общност. Красиви бугенвилии и жасминови храсти са част от пейзажа.

Ашрамът приветства и приютява хора от всякакво вероизповедание, раса, възраст или етническа принадлежност. Управлява се в духа на сева (безкористно служене) и карма йога (с ефективност, осъзнаване и без привързване към резултатите).

Програмите на ашрама включват разнообразни интегрални йогийски програми. Поставя се акцент върху ученето и преживяването на йога, чрез прилагане на различните клонове на йога като практика в ежедневието.

Ашрамът е хранилище на позитивност и духовна енергия. Силен акцент в програмите представлява ашрамската култура и начин на живот. На висока почит се радва учението и практиката на Шри Свами Шивананда, наречено „18-те качества“ (the 18 -ities“), които описват качествата в процеса на еволюция на духовния живот. Следва се и осемстъпковата йога на Шри Свами Шивананда като духовна дисциплина: служи, обичай, давай, пречиствай, прави добро, бъди добър, медитирай и осъзнавай.

Преподаватели са резидентите на ашрама – учители с дългогодишен опит в преподаването на йога, както и самата Свами Шивамурти.
Те са наши любими гости на многобройни съвместни семинари в България. Също така Българска йога асоциация организира незабравими посещания и участия в програми и обучения в ашрама в Гърция.

За повече информация, моля посетете Satyanandashram in Greece, Europe | Satyanandashram Hellas 

Живот в ашрам

„Тук имаме две думи: „а“ и „шрам“. „А“ означава да идеш, а „шрам“ означава правенето на необходимите усилия, използването на личната енергия за добро, преодоляването и превръщането на леността и слабостта в творчески динамизъм. „Шрам“ означава да се свържеш с крия, действие, и карма, работа. 

Свами Ниранджанананда Сарасвати 

Динамика на животът в ашрам 

Ашрамите в традицията на Сатянанда йога са се утвърдили като места със свой ритъм и начин на живот. По думите на Свами Сатянанда в ашрама се учим да се справяме с различни ситуации, проблеми и хора, като едновременно с това се справяме със себе си. Възприемайки принципите на йога, тук човек се учи да живее свободно – с осъзнаване и без привързаност. 

Загърбвайки за известно време удобствата на модерния дигитален свят, като прилагаме принципите на сева и карма йога, достигаме до ново разбиране на себе си и своя духовен път и растеж. 

Сева и карма йога са гръбнакът на всички дейности. По този начин, като работим за добруването на другите, ние трансформиране собствената си негативност, достигаме до състояние на хармония и баланс. 

Мауна

Наред с организираните йога обучения и специални събития, в ашрамите ние практикуваме всекидневно мауна (мълчание, тишина за определен период) като лична садхана. Чрез тази обичайна практика се обръщаме навътре и ставаме по-съгласувани със себе си. 

Мауна, мълчанието, е древна практика, чиито ползи се признават и от съвременната невронаука. Нарастващият брой изследвания и публикации съобщават за многобройни положителни резултати. Мълчанието като осъзната практика води до намален стрес и тревожност, увеличени фокус, концентрация и творческа изява, подобрен сън, по-хармонични взаимодействия и много други ползи. 

Тази практика е и в основата на класическата медитация Антар мауна (вътрешна тишина), при която ставаме безмълвен свидетел на собствените си мисли.  

Какво е ежедневието в ашрам? 

В ашрама ставаме преди изгрева и си лягаме скоро след залеза на слънцето. По този начин следваме природата и се синхронизираме с циркадните ритми. Това помага на тялото и ума да бъдат в оптимално състояние и води до усещане на мир и хармония със себе си и природата. 

Храната в ашрама е проста и сатвична. Сатвичната храна е лека за тялото, но осигурява предостатъчно енергия и жизненост. Тя има успокояващ ефект за ума. Винаги прясно сготвена и вкусна, храната ни е предложена като прасад. Приемаме я с благодарност и смирение.  

В ашрама носим свободни и удобни за работа и практикуване дрехи, от естествени материи. Въздържаме се от прилепнали по тялото екипи, не на последно място заради климатичните условия и влажността. 

Като цяло основните нужди за сън и храна са съобразени и максимално близки до природния ритъм на деня и нощта, и сезоните.  

Какви са ползите от живота в ашрам? 

Организацията, дисциплината, правилата и практиките в ашрама ни помагат да се освободим от ненужното – от наложени и самоналожени спъващи ограничения и варвания, изважда ни от непродуктивна рутина. Започва да ни променя още от първия ден. 

Животът в ашрам, за по-кратък или по-дълъг период, ни помага да постигнем усещане за удовлетвореност, баланс, хармония и мир. Дава ни увереност, че можем да продължим да работим за постигане на всички онези качества, които донасят повече смисъл, творчество и щастие в живота. 

За да прогресираме по този път, учителите ни съветват да съчетаваме обичайната си ежедневна йога практика с посещения на ашрам всеки път, когато ни се удаде такава възможност, поне веднъж на 1-2 години.