сатянанда йога

Традицията

Традицията е много важна в йога. Чрез връзката гуру-последовател се предава енергията, която носи визията и мъдростта на учителите от миналото. Tрадицията е пътят, по който се предава тази мъдрост. Традицията започва от Ади Шанкарачаря и се предава през вековете. Свами Шивананда и свами Сатянанда са основните стълбове, чрез които тази традиция достига до нас. Те ни вдъхновяват и ни помагат да открием своя път. Свами Шивананда е един от големите мъдреци на XX век. Свами Сатянанда е един от последните сидхи на второто хилядолетие. Техните напътствия ни помагат да поддържаме вдъхновението и да избегнем застоя по пътя на йога. Те са ни предоставили една практическа система, която ни показва как можем да се развиваме, независимо в кой етап се намираме. Техните думи и дела са вдъхновили огромен брой хора да практикуват и да се посветят на йогийския начин на живот и на духа на йога.

Вдъхновители в йога

сатянанда йога

Ади Шанкарачаря​

Ади Шанкарачаря е роден през VIII век. Признат е за безспорния духовен водач на Индия. Разпространява философията на адвайта веданта, която пряко води до висши преживявания в йога.

Приживе установява традицията Дашнами санняса (включваща в себе си десет ордена на санняса, единият от които е Сарасвати), за да приобщи всевъзможните разнородни групи саннясини, разпръснати из страната.

Дашнами саннясините все още продължават да предават вечното му послание за синтез на всички вярвания, достигащ връхната си точка в адвайта – монистичното виждане за реалността, при което в крайна сметка в основата на всичко е  единоначалието.

свами шивананда

Свами Шивананда Сарасвати

Свами Шивананда Сарасвати е роден през 1887 г. Служи като лекар в Малайзия, след което се отказва от практиката си, за да се отдаде на духовни търсения и да лекува душите на хората. Установява се в свещената долина на Ришикеш и през 1924 г. получава посвещение в традицията Дашнами санняса от свами Вишвананда Сарасвати.

През последвалите години написва над двеста книги и статии върху йога и духовността, за да поддържа йогийските ценности в общественото съзнание. Усилията му са насочени към премахване на бариерите, разделящи нуждаещите се от ученията, които могат да им помогнат, независимо дали под формата на йога за здраве,  душевно спокойствие или духовни търсения.

За тази цел свами Шивананда пътува из Индия, като вдъхновява хората да практикуват йога и да водят боговдъхновен живот. През 1936 г. основава „Общество за божествен живот” в Ришикеш, през 1945 г. – аюрведична аптека, през 1948 г. – Yoga Vedanta Forest Academy (Горска академия за йога и веданта), през 1957 г. – болница за очни заболявания. Навлиза в махасамадхи на 14.07.1963 г.

Един от най-големите духовни водачи на своето време, свами Шивананда направлява хиляди духовно търсещи, последователи и привърженици по целия свят. 

свами сатянанда

Свами Сатянанда Сарасвати

Свами Сатянанда Сарасвати (известен и като парамахамса Сатянанда) е роден през 1923 г.  Увлечен по духовното от най-ранна възраст, той напуска дома си на осемнайсет години и през 1943 г. открива своя гуру – свами Шивананда от Ришикеш, който го посвещава в традицията Дашнами санняса през 1947 г. Служи на своя гуру в продължение на дванайсет години, като овладява до съвършенство всяка страна на духовността. Впоследствие пътува от край до край из индийския субконтинент като странстващ аскет.

Осъзнавайки повелите на времето за разкриване на древната система йога по научен път, през 1956 г. учредява „Международно движение по йога“, а през 1963 г.  –  Бихарската школа по йога.  През следващите двайсет години свами Сатянанда издига знамето на йога във всяко кътче на света, укрепва Бихарската школа като водеща институция в областта на йога и написва над осемдесет книги за йога, тантра и духовния живот.

През 1984 г. свами Сатянанда основава Фондация за изследвания в йога, за да съчетае научните изследвания с йога, и „Шивананда Матх“  – за да подпомогне бедните и онеправданите. През 1988 г., когато се намира на върха на своите постижения, се оттегля от всичко и приема кшетра санняса – отшелнически живот като парамахамса. През 1989 г. му се разкрива, че трябва да отиде в Рикхия, където се установява и изпълнява висши ведически садхани в уединение. Получил завета да се грижи за осигуряването на прехраната на своите съседи, той насърчава ашрама да подкрепя нуждаещите се села в района. От 1995 г. нататък изпълнява Раджасуя ягя в продължение на дванайсет години със санкалпа за мир, изобилие и благоденствие за всички, а през 2007 г. обявява учредяването на „Рикхияпийтх“ със заръката „Служи, обичай, давай”.

Свами Сатянанда постига махасамадхи, върховно постижение в йога на волево напускане на тялото с цел сливане с всемирното съзнание, през 2009 г. в присъствието на свои последователи.

Системата, по която той преподава, се нарича Бихарска йога в Индия и Сатянанда йога в западния свят. Тя се превръща в традиция, която съчетава класическото познание с преживяното разбиране и съвременния мироглед.

свами ниранджанананда

Свами Ниранджанананда Сарасвати

Свами Ниранджанананда Сарасвати е роден през 1960 г. Напътстван още от раждането си от своя гуру, свами Сатянанда Сарасвати, на четиригодишна възраст той отива да живее при него в Бихарската школа по йога в Мунгир, където получава обучение по йога и духовни науки чрез йога нидра.

През 1971 г. е посветен в Дашнами санняса и след това в продължение на единайсет години живее в чужбина, където усвоява умения в различни области, придобива разбиране за различни култури и подпомага създаването на ашрами и центрове по Сатянанда йога в Европа, Австралия, Северна и Южна Америка.

По повелята на своя гуру той се завръща в Индия през 1983 г., за да ръководи дейностите на Бихарската школа по йога, „Шивананда Матх” и Фондацията за изследвания в йога в ашрама „Ганга Даршан“.  През 1990 г. е посветен като парамахамса саннясин, а през 1995 г. е ръкоположен като духовен приемник на свами Сатянанда Сарасвати. Основава „Бихар Йога Бхарати” – първия в света университет по йога – през 1994 г. и „Йога Пъбликейшънс Тръст” през 2000 г. в Мунгир. Също така през 1995 г. поставя началото на Детското движение по йога „Бал Йога Митра Мандал”. Освен че управлява дейностите в Мунгир, той пътува надлъж и нашир, за да напътства духовно търсещите по целия свят, до 2009 г., когато получава заръката да предприеме нов етап в живота си на саннясин.

Автор на много класически книги, посветени на йога, тантра и Упанишадите, свами Ниранджан е магнетичен източник на мъдрост по всички въпроси на йогийската философия, практика и начин на живот. Той умело съчетава традицията със съвременната епоха, продължавайки да разпространява мисията на своя гуру от ашрама в Мунгир.

йога гуру

Свами Сатясангананда Сарасвати

Свами Сатясангананда Сарасвати, позната повече като свами Сатсанги, е родена през 1953 г. В детството си получава изцяло съвременно образование и възпитание, но избира традиционния живот на отречение и санняса, след като преживява поредица от вътрешни пробуждания в ранна възраст, които я отвеждат при нейния гуру шри свами Сатянанда Сарасвати. На 6 юли 1982 г. е посветена в традицията Дашнами санняса в Ганга Даршан, Мунгир.

Искрено вдъхновяващ учител и надарен писател, свами Сатсанги е автор на основополагащи текстове върху йога и тантра. Способността ѝ да разяснява в съвременни условия древните системи от възгледи от текстове върху йога, тантра и веданта превръща свами Сатсанги в идеален учител, който успешно предава мъдростта от ученията на своя гуру.

На 1 януари 2007 г. е избрана за пийтхадхишвари на „Рикхияпийтх“ от шри свами Сатянанда Сарасвати. Понастоящем пребивава в Рикхия и освен дейността си като учител и саннясин е отдадена на осъществяването на трите повели на шри свами Шивананда Сарасвати: „Служи, обичай, давай“, като работи неуморно за материалното и духовното израстване на местната общност.