
Преди доста години мой приятел, любител фотограф, ми разказваше за тънкостите на хобито си. След множество технически термини и редица мои неуспешни опити стана дума за един специфичен отрязък от денонощието, наричан опалов час. Специфичен, защото светлината сякаш извира отвсякъде, а няма видим източник, слънцето е залязло. Светлина мека, сияйна, унасяща. Потапя ни в съзерцание и сякаш спира забързаното надбягване в ума и по списъка с безкрайните задачи за деня. Стайнбек я е описал в «Улица Консервна» така: „Това е опаловият час, границата между деня и нощта, когато времето спира и се замисля за себе си.“ Откраднах си го и се опитах да го превърна в свое. Исках го това състояние, търсех го във всичко, което правех, и разпитвах за техники и инструменти, с които да го достигна.
От години вече бях в традицията на Сатянанда йога, но някак не се осмелявах да посегна към по-сериозните практики като медитация и концентрация, исках да съм още по-добре подготвена с първите етапи. Когато разказах на учителите си за покоя и светлината на опаловия час, разбрах, че пратяхара, петият етап от раджа йога, е като праг между вътрешния ни свят и реалността.
По онова време така популярното в днешно време осъзнато живеене още не беше набрало инерция, но практиките на Сатянанда йога вече бяха добре установени в България. В основата им е осъзнаването. За да развием осъзнаване, имаме нужда да отделим ума си от неспирния поток информация, който идва от сетивата. Пратяхара е точно това – отдръпване на ума от сетивата. А най-добрата практика, с която да достигнем пратяхара, е антар мауна.
Какво означава „антар мауна“ медитация и какви са ползите от нея
Антар означава вътрешен, а мауна – тишина. Вътрешната тишина ни позволява да достигнем до състояние на лекота, на спокойно и цялостно осъзнаване и съществуване. Така се чувстваме, когато сме щастливи – леки, осъзнати и окрилени. За повечето съвременни хора, умът да остане без мисли, да е лек и свободен, е напълно непознато състояние. Повечето от нас са напълно подвластни на програмата на ума. Антар мауна ни подготвя да опознаем ума и да можем да го направляваме. Но за да отведем ума си в това състояние, е нужно да следваме лесен и добре структуриран процес в пет последователни етапа.
Първи етап: осъзнаване на сетивата и тяхното въздействие
В началото насочваме своето осъзнаване към сетивата и техните обекти – звуците, допира, вкуса и ароматите. Заемаме позицията на един неутрален наблюдател, който осъзнава как работят различните сетива като инструменти за събиране на информация от света. Осъзнаваме, че когато наситим сетивата, имаме заложената способност да прибираме сетивата навътре като костенурка, която събира крайниците си. И се научаваме да обръщаме вниманието си навътре – към пространството на нашия ум.
Втори етап: наблюдаване на спонтанния поток на мислите в ума
Представяме си, че сядаме удобно в най-любимия ни стол, отпускаме се и започваме като на екран да наблюдаваме всичко, което спонтанно изплува в ума ни в момента. Без да съдим, без да се въвличаме, ние сме само зрители, а не актъори, които играят във филма. Каквото и да се прояви и покаже на този екран, ние го приемаме и наблюдаваме неутрално.
Трети етап: избиране на нежелани мисли и отчистване
В третия етап отиваме на риболов за мисли. Слагаме стръвта и започваме да изтегляме от нашето подсъзнание мисли, преживявания и случки, които имат емоционален заряд за нас. Разглеждаме ги като изследователи и ги прекратяваме по свое желание. На този етап се научаваме как да извикваме в ума определена мисъл, да я наблюдаваме, да я разучим от различни гледни точки и след това да я оставим да си отиде.
Четвърти етап: справяне със спонтанните и повтаряеми мисли
След като на третия етап сме усвоили умението да наблюдаваме мислите, после да ги извикваме и отпращаме по свое желание, ние развиваме нещо като имунитет. Вече сме се утвърдили в нагласата да бъдем „дращта“ – наблюдатели, да не се идентифицираме с мислите си. Тогава се заемаме с отчистването на натрапчивите и утежняващи мисли от спонтанния поток, тези, които идват, без да сме ги извикали, тези, които не ни дават мира, които се повтарят на екрана на ума. Съвременните психолзи са установили, че 90% от нашите ежедневни мисли се повтарят отново и отново. На този етап се учим да отпускаме и отчистваме мисли и преживявания, които доминират нашия спонтанен поток, за да може умът да олекне, да се освободи от някои от дълбоко заложените в него модели, преживявания и страхове.
След този етап ние ясно знаем, че сме нещо повече от умственото програмиране, че можем да изградим способността да наблюдаваме и управляваме инстинктите и мислите си, че посредством осъзнаването сме здраво свързани с потока на интелигентност на вселената.
Пети етап: отсъствие на мисли
При петия етап постигаме състояние, в което за някакво време умът ни е свободен от мисли. Една особена празнота, състояние на вътрешна тишина и свобода.

Книга за антар мауна
Цялата техника е описана и в книгата „Спокойният ум – антар мауна, древна медитативна техника за съвремения ум“ на Свами Шивамурти Сарасвати. Практикуването й в последователен курс и под ръководството на обучен учител ще помогне за постепенното опознаване и напредване в отделните етапи.
Как да прилагаме антар мауна в ежедневието си?
Антар мауна е цялостен процес за обучаване на нашето осъзнаване, за опознаване на ума и постепенната му подготовка за медитативни състояния. Добрата новина е, че всеки етап от този процес може да бъде усвоен и практикуван сравнително лесно. Можем да започнем и в ежедневието си, като обръщаме внимание на ставащото в ума ни. Да си задаваме по-често въпроса „За какво мисля в момента? Накъде е насочена умствената ми енергия?“.
С напредването на деня можем да си напомняме да заемаме позицията на наблюдател. Да осъзнаваме целия вътрешен шум, който изпълва ума ни и цялата ни същност с тревожност, страхове и стрес. Постепенно ще овладеем спирането на вътрешния шум, ще се отделим от мислите и ще утъпчем пътечката към вътрешната тишина. И точно когато умът ни спре и успеем да утихнем в себе си, бликва светлината ни. Онова озарение, което е толкова умиротворително и привлекателно. Защото е непогрешимият знак за завръщане в себе си.

Прочетете още

Как да включим йога практика в ежедневието си: Идеи и съвети
Йога за управление на стреса: как да изградим ежедневна йога практика за трайно справяне със стреса, част 3 Прочетете част

Йога и медитация при безсъние: Техники за по-добър и пълноценен сън
Безсънието е зов за промяна. Ако и вие страдате от пристъпи на тревожност и невъзможност да се наспите “като хората”,

Кои са важните книги по йога?
Някои хора се обръщат към йога, за да се раздвижат, огъвкавят или да намерят отговор на някой здравен проблем. Други